blisko

Temat: Frank szwajcarski

Do sądu wpłynął pozew grupowy frankowiczów przeciwko BZ WBK  Pieniądze

  • Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Złe wieści dla frankowiczów. Procentowanie najwyższe od czterech lat
  • Coraz mniej kredytów we frankach
  • Prawie trzy okres bez ustawy w sprawie frankowiczów. "Chciałbym, by przy październiku to przeszło"
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami

Do Sądu Okręgowego we Wrocławiu wpłynął pozew grupowy przeciwko Bankowi Zachodniemu WBK po sprawie umów kredytowych waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego. Dotyczy roszczeń w wysokości ponad 32 milionów złotych i zawiera grupę 598 kredytobiorców.

Kancelaria Drzewiecki, Tomaszek jak i również Wspólnicy sp. k. po imieniu Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Warszawie – Małgorzaty Rothert działającej na kwestia grupy konsumentów – złożyła pozew w miniony czwartek. Jak podano, pozwem objęte są roszczenia klientów starego Kredyt Bank S. Natomiast. (obecnie Bank Zachodni WBK S. A. ), którzy zawierali z tym bankiem umowy o kredyt złotowy waloryzowany kursem waluty innej – franka szwajcarskiego.

Kredyty walutowe

Rekomendacje miast ustawy frankowej. Moody’s: dobre dla banków

Według biurze prawnym wspomniane umowy kredytowe mieszczą niedozwolone postanowienia umowne (klauzule abuzywne) dotyczące ustalania kursu. Argumentuje, że umowy owe przyznawały bankowi prawo służące do jednostronnego ustalania kursu franka szwajcarskiego, a ponadto przewidywały stosowanie kursu kupna i sprzedaży, "pomimo że odrzucić dochodziło do żadnej alternacji walut - kwota pożyczki była ustalana i wypłacana w złotych oraz przy tej samej walucie posiadały być dokonywane spłaty" a mianowicie napisano w komunikacie.

"W konsekwencji w pozwie wskazuje się, że postanowienia umów odnoszące się do CHF – jako nieuczciwe – nie wiązały kredytobiorców od chwili zawarcia ugód, a zarazem niedopuszczalne jest zastąpienie niedozwolonych postanowień kursów walut jakimkolwiek innym kursem waluty obcej. W pozwie pokazuje się również, że pula, stosując opisane postanowienia kursowe do obliczania kwoty długu oraz rat spłaty, zawyżał raty spłaty pobierane od momentu kredytobiorców" - napisał Drzewicki w komunikacie.

Dodał, że w złożonym pozwie Miejski Rzecznik Konsumentów wymaga ustalenia na rzecz konsumentów, że bank powinien odnieść im nadpłaty wynikające wraz ze stosowania nieuczciwych postanowień.

Jak podano, na dzionek złożenia pozwu obejmuje mężczyzna roszczenia grupy kredytobiorców liczącej 598 osób, ale ciągle możliwe jest przystąpienie do odwiedzenia pozwu kolejnych kredytobiorców. Wartość przedmiotu sporu wynosi 32 mln 383 tys. 218 zł. Łączna wysokość udzielonych kredytów na podstawie umów objętych pozwem to przeszło 131 mln zł.

Poprosiliśmy bank o stanowisko przy tej sprawie, jednak do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

błędy językowe Polaków w mowie i mowie ciała

Błędy językowe Polaków w mowie i mowie ciała

Cofnąć się do odwiedzenia tyłu, włanczać, poszłem... Do językowych grzechów Polaków przystaje: seplenienie, niedbałe mówienie, w mediach, w miejscu publicznym, w polityce, w pracy... Językowe defekty i nielogiczne konstrukcje zagadnień…...

Czytać
bZ WBK o umowach spośród podmiotami zajmującymi się obrotem kryptowalutami  Pieniądze

BZ WBK o umowach spośród podmiotami zajmującymi się obrotem kryptowalutami Pieniądze

Wobec przypadków wykorzystywania kryptowalut do odwiedzenia nielegalnej lub nieetycznej aktywności, bank podjął decyzję na temat nienawiązywaniu relacji z podmiotami, zajmującymi się obrotem wirtualnymi walutami - poinformowało biuro prasowe Banku Zachodniego WBK.…...

Czytać