blisko

Na rynku więcej mieszkań, ale są znacząco mniejsze

Deweloperzy oddali do użytkowania większą ilość wiadomości mieszkań niż przed rokiem  Nieruchomości

W I połowie 2016 r. oddano do użytku ponad 73 tys. domów - wynika z poniedziałkowych danych GUS. To na temat 15, 1 proc. większą ilość w porównaniu do analogicznego okresu 2015 r. Apartamentu mieszkalnego są jednak średnio na temat 8 metrów kw mniejsze niż rok temu.

GUS podał też, iż I połowie br. wydano ponad 98 tys. pozwoleń na budowę mieszkań oraz rozpoczęto budowę nowych.

Duży wzrost

Ulubione dzielnice warszawiaków. Gdzie sprzedaje się najwięcej mieszkań?

Z poniedziałkowych danych GUS wynika, że w I poł. 2016 r. oddano do używania 73 tys. 700 mieszkań, czyli o 15, 1-wszą proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu minionego roku (przed rokiem spadek o 3, 7 proc. ).

Znaczny wzrost zauważano w budownictwie przeznaczonym na wynajem lub sprzedaż - o 45, 4 proc., co daje 34 tys. 700 mieszkań.

Oddano także więcej mieszkań w budownictwie spółdzielczym (1003 domu, wobec 511 w analogicznym okresie ubiegłego roku) oraz w budownictwie społecznym czynszowym (420 mieszkań wobec 238).

Spadki odnotowano za to w budownictwie indywidualnym, zakładowym oraz komunalnym.

W I półroczu br. ilość wydanych pozwoleń na budowę mieszkań wyniosła 98 tys. 100 - jak oferuje GUS jest to o 13, 6 proc. większą ilość niż w analogicznym sezonie ub. r. Z kolei liczba mieszkań, których konstrukcję rozpoczęto wyniosła 86, trzy tys. (o 7, 5 proc. więcej).

Maleje powierzchnia

Przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania oddanego do odwiedzenia użytkowania w I półroczu 2016 r. wyniosła 97, 8 metra kwadratowego jak i również była o 8, dwóch metra kw. niższa niźli przed rokiem.

Tylko w czerwcu 2016 r. oddano do użytkowania 12 tys. 500 mieszkań (o 9, 8 proc. większą ilość niż przed rokiem).

W czerwcu br. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym dzięki budowę 20, 9 tys. mieszkań (o 27, 4 proc. więcej niż zanim rokiem) oraz rozpoczęto konstrukcję 17 tys. 600 nowych (wzrost o 21, siedmiu proc. ).

GUS szacuje, że w krańcu czerwca br. w trakcie budowy było 733, 2 tys. domów, tj. o 2, czterech proc. więcej niż przed rokiem.

blokowanie kont, czego nie można na Facebooku? Standardy wspólnoty  Tech

Blokowanie kont, czego nie można na Facebooku? Standardy wspólnoty Tech

Groźby, materiały propagujące nienawiść i przemoc seksualną, prześladowanie lub nękanie innych ludzi - m. in w te treści nie posiada miejsca na Facebooku. Po tym jak zamknął on konta narodowców, sprawdzamy, jakie…...

Czytać
bitcoin cash - kurs spadł o 30 proc. cztery sierpnia 2017

Bitcoin cash - kurs spadł o 30 proc. cztery sierpnia 2017

Bitcoin cash, nowa kryptowaluta, jaka miała być alternatywą gwoli bitcoina, potaniał o 33 proc. w ciągu ostatnich 24 godzin. Raptem dwa dni wcześniej bił najlepszy wynik cenowy i kosztował przeszło…...

Czytać