blisko

Budujemy byle gdzie i byle jak na przykład? "W Polsce brak złożonego programu"

  • Dom
  • Nieruchomosci
  • Budujemy byle gdzie i byle jak na przykład? "W Polsce brak złożonego programu"
Eksperci: w Polsce brak złożonego programu budowy mieszkań  Nieruchomości

Rząd pracuje nad zmianami w programie Dom dla Młodych i anonsuje kolejny program budowy mieszkań na wynajem. Eksperci istnieją jednak sceptyczni - podług nich, polskie programy budownictwa mieszkaniowego polepszają się częściej aniżeli ekipy rządzące i od momentu lat nie rozwiązują problemu mieszkalnictwa.

Polska przy rankingach OECD (Organizacja Społeczności Gospodarczej i Rozwoju) pod spodem względem warunków mieszkaniowych, od lat zajmuje odległe miejsca pośród 34 ocenianych krajów. Również rodzime badania potwierdzają problem związany z budownictwem mieszkaniowym w Polsce.

Problemy główne

"MDM", mieszkania dzięki wynajem, ceny i forex. Rynek nieruchomości w 2015 r.

Ponad połowa badanych przez CBOS we wrześniu 2013 roku (52, 12 proc. ) przyznała, iż brak perspektyw mieszkaniowych wydaje się jednym z najważniejszych kłopotów polskich rodzin, an aż 72, 7 proc. oceniło, że problemy mieszkaniowe są główną przyczyną narastającego kryzysu demograficznego. NIK już po 2012 roku ostrzegała rząd, że w Polsce brakuje 1, 5 mln mieszkań, natomiast kolejne 200 tys. przy niedługim czasie zostanie wycofane z użytku, co wciąż pogłębi ten deficyt.

Funkcjonujące w Polsce programy, które wedle składanych przez rząd obietnic mają ten kłopot rozwiązać, nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Dobrym przykładem jest tu plan Mieszkanie dla Młodych, który to w 2014 r. zastąpił wcześniej realizowany program Rodzina na Swoim. Ogłaszając system politycy rządowi zakładali, że w ciągu roku z państwowych dopłat na zakup mieszkania będzie mogło skorzystać nawet 36 tys. rodzin. Rzeczywistość zweryfikowała te ulokowania - po pierwszym roku działania programu już nie ulega wątpliwości, że skorzystało z jego niespełna 13 tys. wnioskodawców.

Z zagwarantowanej w ubiegły rok rezerwy na program MdM, która wynosiła 600 mln zł, wydano jedną trzecią. Z programu praktycznie nie były po stanie korzystać rodziny jak i również osoby wielodzietne - z trójką lub więcej najmłodszych. Odsetek takich beneficjentów w 2014 r. to jedynie 0, 28 proc. Niewiele lepiej jest w wypadku rodzin i osób samotnych z dwójką dzieci - odpowiednio: 3, 24 proc. i 0, 26 proc. W mijającym roku odrzucić zawarto ani jednej porozumienia z osobą samotną, wychowującą trójkę dzieci.

Poprawiają i zmieniają

Dlatego system już trafił do naprawy, dzięki czemu przedstawiciele resortu infrastruktury mogą zapewniać, hdy w 2015 r. r. jego realizacja będzie na lepszym poziomie. Tego optymizmu poza rządem nie podzielają ani deweloperzy, ani profesjonaliści ds. rynku nieruchomości.

Boomu na sektorze kredytów mieszkaniowych nie będzie. Pomimo rekordowo niskich stóp

MdM ma ich zdaniem kluczową wadę, która cechuje każde programy mieszkaniowe w Naszym narodzie. Jest to program krótkotrwały, obliczony na pięć latek - wcześniejszy program Familia na Swoim działał raptem o rok dłużej i dopiero pod koniec rozpoczął przynosić efekty. - To potwierdza, że nie zabieramy się do rozwiązania trudności mieszkalnictwa profesjonalnie. Mamy bezład, nasze programy są publikowane przez kolejne rządy przed wyborami, po to wyłącznie, by po kilku latach przestały być realizowane. W celu władzy dochodzi inna grupa i kolejny minister zasobów uznaje, że trzeba skrócić koszty, a rząd stwierdza, że należy zmienić całkowitą koncepcję - ocenia Roman Nowicki, przewodniczący Kongresu Budownictwa. Jego zdaniem wprowadzanie doraźnych programów mieszkaniowych od lat nie przyczynia się w celu poprawy sytuacji mieszkaniowej Polaków.

Programy takie powinny okazać się, w ocenie Nowickiego, prowadzone długofalowo, tak by miał szansę się do nich uregulować rynek. Szef Kongresu Budowlanego wskazuje też na doświadczenia państw zachodnich, gdzie wykonywane były programu dziesięcio-, natomiast nawet dwudziestoletnie. - Za ich pomocą - mówi Nowicki - dziś w państwach Świata Zachodniej nawet 50 proc. zasobów mieszkaniowych to domu na wynajem, w Naszym narodzie takich mieszkań jest ledwie 15 proc. - akcentuje.

Dlatego, zdaniem Nowickiego, w Polsce potrzebny jest narodowy program budownictwa, który zawierałby programy szczegółowe w indywidualnych segmentach: mieszkań własnościowych, komunalnych, socjalnych i na wynajem. Jest to ważne, bo poparcie dla budownictwa mieszkaniowego w Polsce powinno dotyczyć nie tylko najbiedniejszych. - Poparcie państwa jest potrzebne nawet w przypadku mieszkań własnościowych, bo zdolności kredytowe Polaków nie są tak duże, jak obywateli innych państw Europy Zachodniej, dotyczy wówczas szczególnie młodych ludzi, jacy często borykają się z niepewnością pracy - podkreśla Nowicki.

Oczekuje nas fala zadłużeń? Polacy mogą teraz łatwiej oznajmić upadłość

Przygotowany przez rząd w 2010 r. zaświadczenie pt. "Główne problemy, zamiary i kierunki programu wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego w celu 2020 roku", zdaniem Nowickiego, nie spełnia kryteriów kompleksowej polityki mieszkaniowej państwa. Kierownik Kongresu Budownictwa powołuje się przy tym także dzięki ocenę sformułowaną przez NIK, która uznała, że dokument ten nie zawiera jakichkolwiek rozwiązań szczegółowych. Nie zapisano w nim ani planowanych efektów, ani środków skarbowych na wykonanie zadań, ani terminów ich realizacji.

To się opłaca

Zdziwienia gwoli takiej opieszałości państwa w wypracowaniu kompleksowej polityki mieszkaniowej nie kryje Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości Lion's Banku i przypomina, iż wspieranie budownictwa mieszkaniowego wydaje się dla państwa opłacalne. - Sprzedaż mieszkania jest obarczona podatkiem 8 proc. VAT, który wraca od razu do kasy państwa. W przypadku aplikacji MdM często jest faktycznie, że budżet w momencie zakupu mieszkania przez beneficjenta systemu dostaje tyle samo, ile dopłacił - pod postacią podatku VAT - ocenia. Istnieją też inne zyski. - Przecież w międzyczasie zarobi deweloper, pośrednik, bank dzięki kredycie, producenci materiałów budowlanych i wykończeniowych. Oni wszyscy zapłacą podatki. Podatki zapłacą też ich pracownicy. Ogółem każde podatki te przewyższą to, co państwo dopłaciło a mianowicie dodaje.

Bank Światowy: Polacy muszą szczędzić albo będą mieli kłopot

Turek wymienia też następne nie mniej ważne motywy wprowadzania takiej polityki. W naszym kraju ponad 40 proc. osób dorosłych w wieku od momentu 25 do 34 czasów mieszka z rodzicami. To jest prawie 2, pięć mln osób. - O ile te osoby będą miały gdzie mieszkać, to są zakładać rodziny, będą miały dzieci, a to znaczy mniejszy problem z niewielkim przyrostem naturalnym, a też późniejszym wypłacaniem emerytur - podkreśla. Ponadto jeśli wziąć pod uwagę standard polskich mieszkań, to żeby dotrzymać placu pod tym względem państwom zachodnim trzeba w Polsce wybudować 8 mln nowych mieszkań. - Jest zatem co robić - konkluduje analityk Lion's Banku.

Mówiąc o rozwiązaniach, które w Polsce wzorem państw zachodnich warto wprowadzić, Turek wymienia m. in. gwarancje państwa do kredytów na nabycie mieszkania, czy budowę mieszkaniu. Takie gwarancje, jego w mniemaniu, ułatwiłyby otrzymanie kredytu bankowego. Państwo mogłoby też pożyczać jakiś procent środków np. 15 proc. potrzebnych dzięki zakup mieszkania w formie niskooprocentowanych pożyczek. - Zarobek z takiego programu polega na tym, że przy jednym spotkaniu wydane pieniądze z biura państwa wracają do sytemu. Program MdM tego elementu nie ma - daje Turek.

Większość na wynajem

Na problem deficytu kompleksowej polityki mieszkalnej zwraca też uwagę prof. Zofia Bolkowska, ekspert Polskiej Izby Pracodawców Budownictwa. Jej zdaniem w Polsce buduje się głównie mieszkania na własność - jest to aż 95 proc. nowo powstających mieszkań. Deficyt natomiast tanich mieszkań na wynajem. Ma to niedobre konsekwencje społeczne. - Zadłużanie się i płacenie za pośrednictwem lata wysokich kredytów za pośrednictwem młodych ludzi powoduje, hdy nie są oni mobilni i nie korzystają z możliwości wyjazdu i modyfikacje miejsca pracy. To, aby się zmieniło, gdyby posiadali możliwość wynajmu mieszkań na umiarkowanych czynszach - podkreśliła ekspertka.

Brak mieszkań dla najbogatszych. Wyprzedały się po kryzysie

W ocenie Bolkowskiej nadzieję na rozwiązanie tego problemu ma możliwość dawać zapowiedziany w grudniu 2014 r. przez resort infrastruktury program budowy mieszkań na wynajem. W swych założeniach ma on spowodować do wybudowania około 10 tys. takich mieszkań w latach 2015-2019, przy czymże MIR szacuje, że popyt na społeczne mieszkania czynszowe może być wyższy niż 100 tys. lokali. System ma być poprawioną wersją programu budowy mieszkań dzięki wynajem w systemie TBS-ów, działający w latach 1995-2009. - Program TBS nie zaakceptować dawał dużych szans dzieciakiem ludziom na mieszkania. Pokazało się, że te domu są dosyć luksusowe, hdy trzeba było mieć znaczny wkład - przypomina Bolkowska. - Nowy program, o ile będzie kontynuowany, daje nadzieję na normalizację, ale czy on też nie będzie wypaczony, dopiero zobaczymy - zaznacza.

Długo oczekiwany

Sytuacja braku kompleksowych planów rządu dotyczących mieszkalnictwa nabrzmiała w tej chwili do takiego stopnia, iż niezadowolenia nie kryje poniekąd wiceszefowa sejmowej komisji infrastruktury Bożenna Bukiewicz, posłanka NA. Bukiewicz przyznała, że od roku oczekuje na narady komisji z wiceszefem POKÓJ Pawłem Orłowskim, odpowiedzialnym zbyt budownictwo mieszkaniowe w Naszym kraju, odnośnie kompleksowych planów rządu i projektów ustaw po zakresie mieszkalnictwa we każdego ważnych segmentach: socjalnym, w wynajem i własnościowych. a mianowicie Pomimo obietnic, że tego rodzaju rozmowy będą, nie ma żadnych rozmów - znajdowała.

Resort infrastruktury i rozwoju pytany o tą kwestię odpowiedział, że "odniesieniem dla polityki mieszkaniowej istnieją obecnie istniejące strategie wzrostu, w szczególności Strategia Rozwoju Kraju 2020 oraz Metoda Rozwoju Kapitału Ludzkiego". Resort dodał, że ich uzupełnieniem jest wspomniana informacja "Główne problemy, cele i wyzwania programu wspierania budownictwa mieszkaniowego do 2020 r. ".

Jako priorytety w zakresie wsparcia mieszkalnictwa MIR prezentuje uruchomienie programu budowy czynszówek oraz nowelizację programu MdM uznając jednocześnie za "prawdopodobne" powstanie w 2015 r. dokumentu "o charakterze programowym, określającego bardziej szczegółowo kierunki dalszych inicjatyw polityki mieszkaniowej w poszczególnych segmentach rynku". Nawet jeśli dokument tego typu zostanie przygotowany, stwierdza MIR, "nie jest uzasadnione, żeby dokument taki miał mieć postać > > narodowego < < programu budownictwa mieszkaniowego".

amerykańskie cła na stal i aluminium. UE szykuje odpowiedź  Ze świata

Amerykańskie cła na stal i aluminium. UE szykuje odpowiedź Ze świata

Kolegium komisarzy zatwierdziło w środę decyzję o nałożeniu suplementarnych ceł na produkty amerykańskie w ramach reakcji na wprowadzenie przez USA dodatkowych taryf celnych na stal i aluminium z UE – poinformowała…...

Czytać
android Pay w Polsce dzięki Allegro i w sklepach internetowych

Android Pay w Polsce dzięki Allegro i w sklepach internetowych

Allegro testuje procedurę płacenia poprzez Android Pay. To efekt współpracy Google i PayU, dostawcy e-płatności, który wdraża w Naszym narodzie Android Pay. Tę strategię właśnie udostępniono polskim sprzedawcom internetowym. Jak poinformowało…...

Czytać