blisko

Ikona Nowego Jorku zostanie sprzedana za grosze

Chrysler Building zostanie sprzedany za 150 milionów dolarów  Nieruchomości

Chrysler Building, słynny nowojorski wieżowiec w stylu art deco, zostanie sprzedany za 150 milionów dolarów - informuje CNN. To kilka razy mniej niż wynosiła poprzednia cena sprzedaży.

O transakcji jako pierwszy napisał "Wall Street Journal".

Drogi grunt

Od 2004 roku drapacz chmur jest w 90 proc. własnością funduszu inwestycyjnego Mubadala spośród Abu Zabi. Pozostałe 10 proc. należy do dewelopera Tishman Speyer. Fundusz musiał zapłacić za swój udział 800 mln dolarów.

W Chinach powstał niezwykły wieżowiec. To jedna wraz z najwyższych takich konstrukcji

Nowym właścicielem wieżowca będzie RFR Holdings, nowojorska firma wraz z branży nieruchomości. Nie nie ulega kwestii, kiedy umowa zostanie domknięta. Budynek został wystawiony na sprzedaż dwa miesiące wstecz.

Jak pisze CNN motywacją do sprzedaży budynku spośród tak ogromną stratą być może być gwałtowny wzrost czynszu, jaki właściciele muszą wynagradzać za grunt, na jakim stoi wieżowiec. Należy mężczyzna do nowojorskiej uczelni Cooper Union. Czynsz wzrósł z 7, 75 mln dolarów w ubiegłym roku do odwiedzenia 32, 5 mln dolarów w obecnym. Od 2028 roku wzrośnie jeszcze więcej - do 41 mln dolarów.

Tymczasem koszty w samym budynku już nie rośnie tak prędko. Chociaż Chrysler Building jest charakterystycznym punktem orientacyjnym po mieście to konkuruje wraz z nowszymi biurowcami z ogromnymi oknami sięgającymi od posadzki do sufitu i spośród wieloma innymi udogodnieniami.

Symbol miasta

Chrysler Building jest symbolem Nowego Jorku i od dziesięcioleci stanowi nieodłączny element panoramy metropolie. Oddany do użytku przy 1930 roku 77-piętrowy wieżowiec (319 metrów) kojarzony jest nawet przez osoby, które nigdy nie odwiedziły stolicy. Charakterystycznym elementem budowli jest kopuła ostatniego piętra wraz z stali nierdzewnej, która układa się w kształt korony.

Wieżowiec pojawił się w wielu filmach, przy tym "Men in Black 3", "Spiderman", "Armageddon" bądź "Dzień Niepodległości".

Przez krótki okres Chrysler Building mógł szczycić się mianem najwyższego budynku świata. Tytuł ten stracił w 1931 roku, kiedy ukończono budowę Empire State Building. Jak ciekawe, oba wieżowce umiejscowione są w centralnej frakcji Manhattanu i dzieli je od siebie zaledwie kilkanascie metrów.

Pomimo upływu prawie 90 lat Chrysler Building znajduje się po czołówce (8. miejsce) dzięki liście najwyższych budynków przy "Wielkim Jabłku".

Do 1953 roku budynek był siedzibą amerykańskiego koncernu samochodowego Chrysler. W 1997 roku przeszedł renowację za setka mln dolarów.

Źródło: Mapy Google, tvn24. pl Chrysler Building umiejscowiony jest w centrum Manhattanu

boeing - kosmiczna turystyka i rakieta na Marsa

Boeing - kosmiczna turystyka i rakieta na Marsa

- Jestem przekonany, że główna osoba, która postawi stopę na powierzchni Marsa, doleci tam w rakiecie Boeinga – powiedział Dennis Muilenburg, prezes Boeinga na rady w Chicago. Odniósł się tym…...

Czytać
blokowanie kont, czego nie można na Facebooku? Standardy wspólnoty  Tech

Blokowanie kont, czego nie można na Facebooku? Standardy wspólnoty Tech

Groźby, materiały propagujące nienawiść i przemoc seksualną, prześladowanie lub nękanie innych ludzi - m. in w te treści nie posiada miejsca na Facebooku. Po tym jak zamknął on konta narodowców, sprawdzamy, jakie…...

Czytać