blisko

Egzaminy na upoważnienie jazdy. Resort planuje zmiany

  • Dom
  • Moto
  • Egzaminy na upoważnienie jazdy. Resort planuje zmiany
Egzamin na prawo jazdy. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada zmiany  Moto

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło czynności nad zmianami w przepisach dotyczących egzaminów na uprawnienie jazdy. "Rozważane jest dopuszczenie do użytkowania podczas części praktycznej egzaminu państwowego samochodów wyposażonych w niektóre systemy wspomagające jazdę, szczególnie po czujniki parkowania" - poinformował resort w odpowiedzi w interpelację posła Nowoczesnej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami klasyczna egzaminacyjna L-ka powinna okazać się wyposażona jedynie w ABS i ogrzewanie tylnej szyby. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego zastanawiają się jednak, skąd wziąć dziś tak ubogie auto. Już teraz pierwotnego pojazdy posiadają między pozostałymi system wspomagania ruszania pod spodem górę. W pewnym sensie naginają więc obowiązujące instrukcje.

- W szczególności WORD w Warszawie przymierza się do wymiany całej floty samochodów osobowych i staniemy przed problemem, jakie pojazdy kupić. Nie wyobrażam sobie, żeby dyrektor zamawiał wyjątkową produkcję tylko do egzaminowania, żeby spełnić kryteria jakie są określone w prawie - powiedział w rozmowie z TVN Turbo Sławomir Malinowski, kierownik Wydział Realizacji Egzaminów Państwowych w warszawskim WORD-zie.

Obecnie bywa tak, że na wzór w samochodach w okresie egzaminu trzeba zaklejać kamery i wyłączać czujniki parkowania.

"Wilcze oczy" na polskich drogach. "Jadąc, nawet tego nie zauważamy"

Z apelem o zmiany w przepisach zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury Mirosław Suchoń, poseł Nowoczesnej. - Po pierwsze dopuścić możliwość instalacji w pojeździe pewnych urządzeń, które są zamontowane fabrycznie, w tej momencie w istocie w większości przykładów, a po drugie, pozostawić sposób użycia tych ustrojstw do oceny egzaminatorowi a mianowicie powiedział.

Parlamentarzysta na początku lutego skierował interpelację do ministra infrastruktury.

"Obecnie produkowane i sprzedawane samochody uzbraja się w różnego rodzaju systemy wspomagające jazdę, które praktycznie w żadnym przypadku nie dają się trwale wyłączyć lub całkowicie deaktywować. Postać ten praktycznie paraliżuje fuchę coś znacznie więcej aniżeli tylko ośrodków egzaminacyjnych, ale cały proces szkolenia kierowców, zmuszając jednocześnie instytucje uczestniczące w procesie szkolenia i egzaminowania do podejmowania działań odrzucić do samego końca zgodnych z prawem" - alarmował przedstawiciel Nowoczesnej.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Odpowiedzi posłowi Suchoniowi z upoważnienia ministra infrastruktury udzielił podsekretarz stanu w resorcie Andrzej Bittel.

Jak przyznał, "Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło czynności nad zmianą przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania jak i również uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach".

"W przedmiotowym rozporządzeniu planowane są między innymi zmiany tyczące sposobu przeprowadzania części użytkowej egzaminu państwowego w naszym także rozważane jest wejście do użytkowania podczas części praktycznej egzaminu państwowego samochodów wyposażonych w niektóre systemy wspomagające jazdę, w szczególnie w czujniki parkowania" - zapowiedział Bittel.

Tym samym - jak dodał - będzie potrzebne "opracowanie zasad oceny przez egzaminatora umiejętności kandydata na kierowcę świadomego i bezpiecznego używania z poszczególnych systemów wspomagających jazdę".

Notatka na zmianę czasu. Ostrzeżenie dla kierujących

Podsekretarz stanu w MI zwrócił uwagę, że obecnie w mnogości krajów Unii Europejskiej a mianowicie podobnie jak w Naszym narodzie - nie dopuszcza do użytkowania podczas egzaminu urzędowego na prawo jazdy pojazdów zaopatrzonych w systemy wspomagania podróży takie jak: czujniki pola martwego, systemy wspomagania ruszania pod górę, tempomaty i tempomaty adaptacyjne czy programy automatycznego parkowania.

"Jednakże w związku z dynamicznym postępem tych systemów trwa debata nad umożliwieniem dopuszczenia wozów wyposażonych w te programy do użytku podczas frakcji praktycznej egzaminu państwowego" a mianowicie poinformował Andrzej Bittel.

Dodał jednak, że mając na uwadze brak unifikacji sposobu działania systemów wspomagania "w obecnym czasie może być jedynie w ograniczonym zakresie".

"Z dużą ostrożnością"

Jednocześnie podsekretarz stanu zwrócił atencję, że systemy są instalowane w nowo sprzedawanych, nowoczesnych i relatywnie drogich samochodach.

"Kandydaci kierowców uzyskujący uprawnienia do kierowania maszynami to zwykle osoby młode i rzadko posiadające nakłady finansowe pozwalające im w zakup pojazdów wyposażonych w nowoczesne systemy wspomagania podróży. Statystycznie rzecz biorąc ludzie takie kupują sprawne, ale leciwe pojazdy, które odrzucić są wyposażone w duża liczba dostępnych systemów" - wskazał Andrzej Bittel.

Jak dodał, "brak umiejętności podróży bez wykorzystania systemów może stanowić zagrożenie w aliansu drogowym zarówno dla ludzi osób jak i gwoli innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też możliwość wykorzystania systemów wspomagających jazdę w czasie części praktycznej egzaminu urzędowego należy wprowadzać z dużą ostrożnością".

Andrzej Bittel poinformował także, że trwają prace w sprawie odmian dotyczących pojazdów do nauczania i egzaminowania w obrębie prawa jazdy kategorii C, C+E i D, D+E. Chodzi o wprowadzenie ewentualności korzystania podczas egzaminu wraz z nowoczesnych pojazdów wyposażonych przy automatyczną lub zautomatyzowaną skrzynię biegów i konieczności wykonywania egzaminów na prawo podróży kategorii C+E zestawem traktor siodłowy z naczepą.

doubleLocker atakuje telefony z układem Android, ESET ostrzega  Tech

DoubleLocker atakuje telefony z układem Android, ESET ostrzega Tech

Eksperci z firmy ESET ostrzegają przed nowym niebezpieczeństwem atakującym telefony z programem Android. Szkodliwe oprogramowanie DoubleLocker szyfruje dane i wymaga okupu za odblokowanie telefonu. Jak czytamy w komunikacie, ten ransomware…...

Czytać
dopłaty do roamingu - decyzje Urzędu Komunikacji Elektronicznej  Prawo

Dopłaty do roamingu - decyzje Urzędu Komunikacji Elektronicznej Prawo

Operatorzy, jacy liczą straty po ubiegłorocznym zniesieniu opłat roamingowych po Unii Europejskiej, skorzystali wraz z furtki, którą uchylił unijny regulator i poprosili Urząd Komunikacji Elektronicznej o zgodę na wprowadzenie dopłat…...

Czytać