blisko

Opłata medialna zastąpi abonament. Im będzie się różnić?

  • Dom
  • Media
  • Opłata medialna zastąpi abonament. Im będzie się różnić?
Czym się różni opłata medialna od abonamentu?

Trwają prace nad opłatą medialną, która ma zastąpić dotychczasowy abonament RTV w finansowaniu działalności Telewizji Naszej i Polskiego Radia. Wedle wiceministra Jarosława Sellina, wynosić będzie prawdopodobnie 8 złotych miesięcznie. Zapłacimy mniej czy może więcej niż w tym momencie? To zależy.

Opłata medialna, nazywana często także audiowizualną, wzorowana będzie dzięki rozwiązaniach funkcjonujących w innych krajach europejskich. Zgodnie wraz z założeniami resortu kultury, płacić ją ma każdy pełnoletni człowiek, niezależnie czy posiada odbiornik telewizyjny i radiofoniczny, czy nie. Doliczana dzierży być bowiem do podatku PIT czy KRUS.

To inaczej w sytuacji subskrypcji radiowo-telewizyjnego, który płacić trzeba od posiadanego odbiornika telewizyjnego i radiowego. A ów - zgodnie z uprawnieniem - trzeba wcześniej zapisać. Niezależnie od tego, bądź się ogląda na przedtem telewizję, czy tylko np. służy on do gier komputerowych.

Obecny system abonamentowy jest "archaiczy"

Zdaniem wiceministra Jarosława Sellina, ten system jest swojej obecnej formie "dość anachroniczny". - Jednostki nie rozumieją, dlaczego posiadają rejestrować radiowe czy telewizyjne odbiorniki w urzędzie według to, żeby później tenże abonament opłacać - powiedział Sellin w radiu TOK FM.

Obecnie abonament płaci jedynie 9 proc. wszystkich domach w Naszym kraju (z tym że co najmniej 26 proc. gospodarstw jest zwolnionych z tegoż obowiązku, m. in. ze względu na zaawansowany wiek ich mieszkańców). A połowa Polaków ogóle nie zarejestrowała swojego telewizora, chociaż - według danych GUS-u - odbiornik telewizyjny jest niemal w wszelkim polskim domu. Jednak nie sposób tego skontrolować a mianowicie zgodnie z prawem rewizor Poczty Polskiej, uprawnionej do odwiedzenia ściągania abonamentu, nie musi stanowić bowiem w ogóle wpuszczony do mieszkania.

Foto: adaptacja - Mariusz Olszewski / Raporty KRRiT;

Opłata nie od gospodarstwa pokojowego, ale od osoby

Ze aspektu na powiązanie z podatkiem, od opłaty medialnej nie możesz już tak swobodnie uciec. I ma być niższa niż abonament. - Na podstawie wstępnych kalkulacji myślę, że to będzie 12 złotych miesięcznie, ale nadal zobaczymy - powiedział Sellin.

Zgodnie z uprawnieniem obecnie każde gospodarstwo domowe płacić musi miesięcznie 22:00, 70 zł, jeśli dysponuje radio i telewizor i jest on w będzie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu (opłata za samo radio wynosi 7 zł). Jednak wysokość opłaty abonamentowej nie zależy od liczby osób mieszkających w gospodarstwie pokojowych.

Natomiast przy opłacie medialnej w proponowanej poziomie 8 zł, dwie pełnoletnie osoby mieszkające razem zapłacą faktycznie mniej, niż sięga obecny abonament. Jednak jeśli pod jednym dachem zostanie mieszkać trzech dorosłych, to w sumie zapłacą więcej na media publiczne aniżeli w obecnym systemie.

Prawdopodobnie opłata medialna nie zaakceptować będzie też płacona jak miesiąc, ale raz w 12 miesięcy. Powodem posiada być jej powiązanie z podatkiem PIT czy KRUS - zeznania podatkowe składamy w końcu raz w roku.

Ustawę weźmie pod lupę Komisja Europejska

Ostateczny projekt ustawy wprowadzającej nowy system finansowania mediów publicznych ma pozostać zaprezentowany przez resort związanych z kulturą jesienią br. Jednak ustawa nie wejdzie w żywot raczej w 2018 r.. Jej wprowadzenie zależeć stanie się najprawdopodobniej od uzyskania notyfikacji w Komisji Europejskiej, jak może potrwać wiele miesięcy.

Wydaje się aczkolwiek, że PiS jest zdeterminowany wprowadzić nowy projekt jak i również zapewnić zdecydowanie większy strumień pieniędzy dla mediów ogólnych. Na razie kierowana poprzez Jacka Kurskiego TVP ratuje się pożyczką od rządu z wysokości 800 mln zł. Ma ją odpłacić do 2023 roku.

Warto dodać, że ponad wprowadzeniem opłaty audiowizualnej pracowała też Platforma Obywatelska po poprzedniej kadencji Sejmu. Jednak na zapowiedziach się skończyło.

badanie techniczne pojazdu. Rząd zbytnio zmianami w systemie

Badanie techniczne pojazdu. Rząd zbytnio zmianami w systemie

O połowicę wzrośnie koszt badania fachowego pojazdu, gdy zrobimy fita 45 dni po okresie - zakłada nowelizacja Uprawnienia o ruchu drogowym, przyjęta we wtorek przez rząd. Nową opłatą zostali również obciążeni przedsiębiorcy prowadzący…...

Czytać
bank Światowy tnie prognozę na rzecz Polski  Informacje

Bank Światowy tnie prognozę na rzecz Polski Informacje

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB w naszym kraju w 2013 roku. W czerwcowym raporcie regionalnym przedsiębiorstw prognoza dla naszego kraju spadła do 1, 0 proc. z 1, sześć proc.…...

Czytać