blisko

Rynek zignorował ważną wiadomość. Pozytywna zalecenie dla grupy Zygmunta Solorza

 • Dom
 • Media
 • Rynek zignorował ważną wiadomość. Pozytywna zalecenie dla grupy Zygmunta Solorza
Akcje Cyfrowego Polsatu - czy należy je kupić?

Analitycy Haitong Banku sądzą, że warto kupować akcje Cyfrowego Polsatu. Podnieśli docelową cenę tej medialno-telekomunikacyjnej spółki z 27, 1 złotych do 30 zł. Bodziec? Inwestycja w prawa do odwiedzenia piłkarskiej Ligi Mistrzów, która - ich zdaniem - została zignorowana przez sektor.

O przejęciu norm do Ligi Mistrzów i Ligi Europy platforma poinformowała oficjalnie w czerwcu br., potwierdzając krążące od kilkunastu tygodni medialne doniesienia. Cyfrowy Polsat przejął licencję w pokazywanie wszystkich meczów ludzi rozgrywek przez trzy czasy począwszy od sezonu 2018/2019. Prawa dotyczą transmisji sportowych zmagań zarówno w tv, jak w internecie.

Zdaniem analityka Haitong Banku Konrada Księżpolskiego, ten nabycie może zostać zmonetyzowany przez firmę na kilka sposobów:

 • będzie elementem sprzedaży usług i przyrostu ARPU, czyli średniego przychodu na abonenta
 • pozwoli na zdobycie Cyfrowemu Polsatowi nowych klientów lub zatrzymanie obecnych
 • może być przedmiotem odsprzedaży innym dostawcom płatnej telewizji np. sieciom kablowym

- Zdywersyfikowany model biznesowy Cyfrowego Polsatu, który koncentruje się w produkcji treści i tej dystrybucji - w złączeniu z ok. 13, czterech mln abonamentowych RGU (w tym 3, 7 mln z płatnej telewizji) a mianowicie daje firmie nie wyłącznie kilka sposobów na spłacenie kosztów kontentu UEFA, ale również szansę na dalsze kształtowanie i zmienianie rynku płatnej telewizji/telekomunikacji - napisano w rekomendacji Haitong Banku.

Zdaniem Księżopolskiego, pierwszą naturalną "ofiarą" decyzji, którą podjął Cyfrowy Polsat, emituje się konkurencyjna platforma nc+, mająca obecnie 2, 1 mln klientów płatnej tele-wizji. To ona obecnie wskazuje mecze Ligi Mistrzów, które za rok przejmie Team Polsat.

Klienci platformy nc+ mogą przejść do odwiedzenia Cyfrowego Polsatu

Może to potencjalnie zachęcić klientów nc+ do odwiedzenia przejścia do Cyfrowego Polsatu - zarówno do zakupienia samej telewizji płatnej, jak i również kilku usług w obrębie pakietu Smart Dom, w co operator mocno określa. Platforma nc+ nie dzierży dobrej passy, bo w tej chwili dwa lata temu straciła prawa do pokazywania ligi hiszpańskiej i ligi francuskiej (przejęły je kanały Grupy Eleven Sports Networks). Natomiast trzeba podkreślić, że wówczas właśnie kibice sportowi będą najważniejszymi klientami dla sklepów płatnej telewizji.

Haitong Bank twierdzi, że podwyżka docelowej ceny akcji Cyfrowego Polsatu z 27, 1-wszą zł do 30 zł jest "wynikiem podniesienia prognozy EBITDA na lata 2017/18/19 odpowiednio o 1/1/4 proc. a także wzrostu wyceny mnożnikowej kompletnej grupy porównawczej Cyfrowego Polsatu". Dodaje też, że Numeryczny Polsat jest dobrze zarządzaną firmą, skoncentrowaną na inspekcji kosztów i generującą dużo gotówki (wolne przepływy pieniężne na lata 2017/18 obliczane są na poziomie 14, 4/15, 1 proc. ).

- Od czasu osiągnięcia historycznego maksimum na poziomie 27, 8 zł, akcje spółki spadły o ok. 11 proc. - napisano w wskazań. Zdaniem Księżopolskiego, była to przesadzona reakcja rynku dzięki obawy, że prace ponad zmianami w abonamencie, potrafią zbyt negatywnie przełożyć się na wyniki firmy.

Wstrzymanie prac nad abonamentem dobrą informacją dla Cyfrowego Polsatu

Przeciw nowej ustawie abonamentowej, która włączała operatorów płatnej telewizji w proces identyfikacji posiadaczy telewizorów, Numeryczny Polsat mocno protestował. Przyjmowanie tych regulacji groziło albowiem rezygnacją części jej klientów platformy z jej ofert. Jednak niedawno prace nad ustawą abonamentową w dotychczasowym kształcie zostały zawieszone. Wyraźnie zmniejszyło to niebezpieczeństwo dla firmy.

Cyfrowy Polsat, w skład któregoż wchodzą m. in. Polkomtel i Telewizja Polsat, wówczas medialno-telekomunikacyjna grupa kontrolowana za pośrednictwem Zygmunta Solorza-Żaka. W I kwartale br. firma znalazła 2, 39 mld złotych przychodów ze sprzedaży i 271, 4 mln zł zysku netto.

W kilku punktach:

 • Haitong Bank utrzymał rekomendację "kupuj" dla Cyfrowego Polsatu i podniósł docelową cenę akcji z 27, jednej zł do 30 zł
 • Analitycy uważają, że platforma ma kilka sposobów na zmonetyzowanie zakupu Ligi Mistrzów
 • Cyfrowy Polsat może przejąć część klientów platformy nc+, która traci prawa do odwiedzenia tych rozgrywek

230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy Informacje

230 mln euro na mleko i owoce w szkole. Bruksela chce lepszej reklamy Informacje

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, iż kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy na dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...

Czytać
1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach Pieniądze

1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach Pieniądze

Podatki, należności, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

Czytać