Kto płaci kredyt hipoteczny podczas rozwodu?

Category: Każdego Miesiąca
17 lutego 2021

Oprócz radzenia sobie z różnymi emocjami, których doświadczają ludzie podczas rozwodu, należy podjąć niezwykle ważne praktyczne decyzje. Jednym z pierwszych pytań, które wiele osób zadaje, przychodząc do prawnika rodzinnego, jest to, kto spłaci kredyt hipoteczny w trakcie procesu rozwodowego.

Kto jest odpowiedzialny za hipotekę na wspólne nazwiska?Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, że jeśli Twój kredyt hipoteczny jest na wspólne imiona, Ty i Twój współmałżonek jesteście solidarnie odpowiedzialni za jego spłatę. Oznacza to, że oboje jesteście odpowiedzialni za pełną należną kwotę, niezależnie od tego, czy nadal mieszkają w lokalu. Nie wystarczy sugerować, że spłaciłeś połowę kredytu hipotecznego, a za drugą połowę odpowiada współmałżonek. Firmy udzielającej kredytu hipotecznego nie obchodzi, kto dokonuje płatności, obchodzi ją tylko, że została ona zapłacona. Jeśli miesięczny kredyt hipoteczny nie zostanie spłacony w całości każdego miesiąca, wpłynie to na oba ratingi kredytowe, co może przysporzyć Ci prawdziwych trudności w przyszłości. W najgorszych przypadkach może to doprowadzić do wszczęcia przez firmę hipoteczną postępowania windykacyjnego.

Pomyśl praktycznieMożesz poprosić swojego dostawcę kredytu hipotecznego o wakacje hipoteczne, czyli okres, w którym spłaty kredytu hipotecznego są zawieszone. Jeśli Twój dostawca kredytu hipotecznego wyrazi na to zgodę, będzie to obowiązywać przez ograniczony czas i musisz mieć pewność, że wiesz, w jaki sposób spłacisz kredyt hipoteczny na koniec tego okresu. Może to być jednak przydatny mechanizm, który odciąży Twoje finanse w trudnym momencie.

Niezależnie od warunków mieszkaniowych, kredyt hipoteczny musi być spłacony. Może się zdarzyć, że oboje nadal będziecie mieszkać w domu, aż do ostatecznego porozumienia co do długoterminowej przyszłości domu. To może nie być idealny scenariusz dla żadnego z was, ale czasami trzeba.

Większość par wolałaby mieszkać oddzielnie od chwili rozstania, co jest świetne, jeśli pozwalają na to Twoje finanse. Musisz współpracować i przyjąć pragmatyczne podejście do spłaty kredytu hipotecznego w takich okolicznościach. Jeśli współmałżonek pozostający w nieruchomości jest w lepszej sytuacji finansowej, może być w stanie samodzielnie spłacić kredyt hipoteczny w całości.

Częściej jest to strona o słabszej pozycji finansowej, która pozostaje w domu, często rodzic, który nie pracuje lub może pracuje w niepełnym wymiarze godzin, aby zapewnić sobie dostępność dla dzieci. Ten rodzic może nie być w stanie spłacić spłaty kredytu hipotecznego. Strona, która się wyprowadza, jest nadal odpowiedzialna za kredyt hipoteczny i musi upewnić się, że może nadal płacić tę samą kwotę, oprócz własnych kosztów samodzielnego życia. Mogą również być zobowiązani do płacenia alimentów na dziecko lub współmałżonka pozostającego w domu, w zależności od indywidualnych okoliczności. Jeśli nie możesz pokryć kosztów bieżących dwóch gospodarstw domowych między sobą, będziesz musiał rozważyć pozostanie pod jednym dachem do czasu, aż wszystko się ułoży.

Współpracujcie, aby osiągnąć porozumienie finansoweBez względu na to, jakie są tymczasowe ustalenia, prawdopodobnie oboje chcecie mieć pewność co do swojej przyszłości finansowej. Najlepsze, co możesz zrobić, to współpracować w ramach wybranego procesu, aby osiągnąć sprawiedliwe rozliczenie finansowe dla obu stron. Podstawową częścią każdej ugody będzie zapewnienie, że potrzeby mieszkaniowe obu stron będą zaspokojone, niezależnie od tego, czy będzie to dotyczyło pozostania jednej z osób w domu, czy też sprzedaży nieruchomości. Zawsze, gdy jest to możliwe, radzę swoim klientom, aby przyjęli pragmatyczne spojrzenie i unikali dodatkowych kłótni w już naładowanym emocjonalnie czasie. Wiele par uważa, że ​​mediacja i wspólny proces prawny są idealnymi metodami rozwiązywania problemów finansowych, ponieważ mogą wspólnie pracować nad różnymi scenariuszami i opcjami – w tym w obecności księgowego lub doradcy finansowego, jeśli jest to pomocne.

Ten blog został pierwotnie napisany przez Lauren Guy. W celu konsultacji z członkiem naszego specjalistycznego zespołu prawa rodzinnego prosimy o kontakt.

Chcesz porozmawiać o finansach i rozwodzie?Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje osobiste okoliczności

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy