blisko

Tempo przyrostu cen miedzi zaskoczyło prezesa KGHM

  • Dom
  • Gielda
  • Tempo przyrostu cen miedzi zaskoczyło prezesa KGHM
Ceny miedzi w październiku 2017 r. KGHM zaskoczony

Miedź zdrożała od momentu początku 2017 r. już o 29 proc. Sprawa nieco zaskoczyła KGHM. Prezes spółki ocenia, że egzystują przesłanki do dalszych wzrostów. Impuls może przyjść spośród Chin.

Miedź w giełdzie w Londynie przy dostawach 3-miesięcznych kosztuje ponad 7 100 dol. zbytnio tonę. Podczas poprzedniej sesji cena miedzi skoczyła do 7 134, 50 dol. za tonę. Jest wówczas poziom najwyższy od lipca 2014 r.

Jak mówił prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki, polski miedziowy gigant analizuje tempo wzrostów jak i również sam jest tym zaskoczony. Zdaniem prezesa więcej stanie się można powiedzieć o perspektywach dla cen miedzi zbytnio dwa tygodnie, po zakończeniu zjazdu Partii Komunistycznej w Chinach.

Jak mówił prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki komentuje:

Jeśli ambitne plany rozwoju gospodarki chińskiej zostaną podtrzymane, a tego należy się chyba spodziewać, to będzie to niesłychanie silny impuls, by wzrosty były kontynuowane. Wydaje się też, że projekty infrastrukturalne w Stanach Zjednoczonych będą niedowartościowane.

Jest sporo fundamentalnych powodów, by przewidywać stałych wzrostów, choć pułap 7 070-7 100 wówczas zaskakujące tempo wzrostów. Złoty jest relatywnie słaby, więc cena miedzi liczona w złotych na poziomie 23-24 tys. zł to fantastyczna dla nas informacja. To rząd wielkości porównywalny do czasów hossy z 2011 r.

Czy ceny mogą dalej rosnąć? Szef KGHM mówi:

Zobaczymy, jakie impulsy przyjdą z Chin, rynek raczej dyskontuje przewidywanie dobrych wiadomości. Zawsze jednakże mogą pojawić się jakiekolwiek kryzysy w polityce internacjonalnej, które mogą spowodować prędzej przejściowe spadki. Po stronie podażowej nie widzimy ogromnych zmian.

Pytany, czy w związku z poprawą otoczenia rynkowego możliwe wydaje się być odwrócenie odpisów aktywów obcych w wynikach KGHM za ten rok, odpowiedział:

Nie spodziewałbym się owego, bo chyba za wcześnie mówić o stałym trendzie, choć wzrosty cen miedzi są faktem".

Domagalski-Łabędzki ocenił również, że jeśli sprzyjająca koniunktura miałaby się utrzymać w dłuższym terminie, to należałoby zastanowić się morzem różnymi scenariuszami dla aktywów w Ameryce Północnej:

Musimy się zastanowić, bo jeśli trend wzrostowy stanie się trwały w perspektywie paru lat, to zmienia to wycenę i trzeba zastanowić się, który moment na możliwą dezinwestycję jest najlepszy. Tuż przy takiej koniunkturze, jeśli miałaby być trwała w możliwości 3-4 lat, dochodzą oryginalne warianty. Czeka nas dyskusja.

Dodał, że aktualnie trwają tam odwierty, które mają dać odpowiedź na sprawa wielkości zasobów na rejonie koncesji, a nie wyłącznie na terenie wydobycia.

bank Światowy tnie prognozę na rzecz Polski  Informacje

Bank Światowy tnie prognozę na rzecz Polski Informacje

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB w naszym kraju w 2013 roku. W czerwcowym raporcie regionalnym przedsiębiorstw prognoza dla naszego kraju spadła do 1, 0 proc. z 1, sześć proc.…...

Czytać
barack Obama i Donald Trump - pierwsze spotkanie w Białym Domu

Barack Obama i Donald Trump - pierwsze spotkanie w Białym Domu

- Zrobię wszystko, aby Trump odniósł sukces - powiedział ustępujący prezydent Barack Obama po spotkaniu z Donaldem Trumpem w Białym Domu. Obama w czwartek, 10 listopada, po raz pierwszy przyjął…...

Czytać