blisko

Hit Trumpa zamiast radować, ciąży giełdom. "Zbliża się kilkutygodniowa korekta"

  • Dom
  • Gielda
  • Hit Trumpa zamiast radować, ciąży giełdom. "Zbliża się kilkutygodniowa korekta"
Giełda w USA. Ustawa podatkowa Trumpa ciąży

Piątkowa sesja na Wall Street dostarczyła drugi dzień spadków. Udziałowcy nie są skłonni podejmować ryzyka w obliczu niepewnych losów ustawy podatkowej. Kończący się tydzień zakończył serię ośmiu wzrostowych tygodni wraz z rzędu dla S&P i Dow Jones oraz serię sześciu wzrostowych tygodni gwoli Nasdaq.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0, 17 proc. do 23. 422, 21 pkt. S&P 500 stracił 0, 09 proc. do 2. 582, 30 pkt. Nasdaq Composite poszedł po górę o 0, 01 proc. do 6. 750, 94 pkt. - Krótkoterminowo utrzymuje się wykupienie rynku, dlatego oceniamy, że chociażby kilka tygodni może potrwać obecna korekta spadkowa. Jest prawdopodobne, że wyhamowanie wzrostów dotknie przede wszystkim ów spółki, które mocno zdobywały przez kilka ostatnich tygodni - uważa Katie Stockton, główny strateg techniczny z BTIG.

Giełda po USA na minusach

Piątkową sesję na minusach zakończyła frakcja największych firm technologicznych, przy tym Facebook, Netflix jak i również Alphabet. Sektor ten zachowuje się najlepiej od czasu początku 2017 roku.

Na fali mocnych wyników Nvidii zyskiwali producenci chipów. Nvidia zaraportowała skorygowany zysk na akcję za III kw. na poziomie 1, 33 USD vs. spodziewane 1, 08 USD. Kurs Nvidii rósł niemal czterech proc., Microna o więcej niż 1 proc., an AMD o 2 proc. Po słabych wynikach detalistów Macy's i Kohl, pozytywnie zaskoczył raport J. C. Penney. Akcje sieciówki zyskiwały chociażby 17 proc.

Inwestorów rozczarowały wyniki Disney'a. Wytwórnia filmowa wypracowała w IV kw. roku podatkowego jednej, 07 dol. zysku w akcję, 7 centów poniżej konsensusu. Disney zapowiedział świeżą trylogię osadzoną w kuli ziemskiej "Gwiezdnych wojen".

Sezon wyników powoli dobiega ukończenia. Do piątku ponad 95 proc. spółek notowanych w S&P 500 poinformowało na temat swoich wynikach finansowych. W tej grupie ok. 74 proc. przebiło wyczekiwania względem skorygowanego zysku, który przeciętnie wzrósł w III kw. o 6, 6 proc. rdr. Analitycy prognozują średnią dynamikę zysku na rzecz spółek z S&P pięć stów w IV kw. dzięki +11 proc., dla całkowitego 2017 r. 10, jedenastu proc., na przyszły dwanaście miesięcy 12, 4 proc.

Makroekonomia w USA

Z informacji makro z USA, rozczarował indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany za pośrednictwem Uniwersytet Michigan. Wskaźnik wyniósł w listopadzie 97, 8 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Rynek oczekiwał 100, 8 pkt. wobec 100, szóstej pkt. w październiku.

W Europie na zamknięciu Euro Stoxx 50 spadł o 0, 52 proc., DAX stracił 0, 42 proc., FTSE setka zniżkował 0, 68 proc., CAC 40 poszedł na dół o 0, 50 proc. Senat USA przedstawił po czwartek plan reformy systemu podatkowego, który różni się od wersji proponowanej przez Izbę Reprezentantów (IR). Rozbieżności w propozycjach, sygnalizowane wcześniej przez amerykańską prasę, stawiają pod coraz większym znakiem zapytania możliwości skutecznego przeprowadzenia reformy przez Kongres.

Rynek obawia się, że konieczność zawarcia kompromisu politycznego ostatecznie uniemożliwi głęboką zmianę systemu.

Z drugiej strony, Republikanie nie mogą pozwolić sobie na kolejne fiasko legislacyjne, po nieudanej próbie odrzucenia Obamacare, szczególnie w aspekcie przyszłorocznych (listopad) uzupełniających wyborów do Senatu (GOP ma 52 głosy w 100-osobowej izbie). Pierwsze ostrzeżenie dla partii rządzącej przyszło w tym tygodniu spośród Virginii i New Jersey, gdzie wybory na gubernatora stanu wygrali Demokraci.

boeing - kosmiczna turystyka i rakieta na Marsa

Boeing - kosmiczna turystyka i rakieta na Marsa

- Jestem przekonany, że główna osoba, która postawi stopę na powierzchni Marsa, doleci tam w rakiecie Boeinga – powiedział Dennis Muilenburg, prezes Boeinga na rady w Chicago. Odniósł się tym…...

Czytać
brad Smith z Microsoftu o Cyfrowej Konwencji Genewskiej

Brad Smith z Microsoftu o Cyfrowej Konwencji Genewskiej

Szef oddziału prawnego i korporacyjnego przy Microsoft Brad Smith powiedział światowym rządom utworzenie międzynarodowej instytucji, której zadaniem byłaby ochrona obywateli przed hakerami działającymi na zlecenie pojedynczych państw. - Potrzebujemy Cyfrowej Konwencji…...

Czytać