blisko

Znany miliarder postawił 877 mln dol. na krach na giełdzie. Wie trochę, czego my nie znamy?

 • Dom
 • Finanse
 • Znany miliarder postawił 877 mln dol. na krach na giełdzie. Wie trochę, czego my nie znamy?
George Soros stawia na krach amerykańskiej giełdy

Kiedy George Soros mówi, ludzie słuchają. Znany miliarder i spekulant już nieraz zaskakiwał swoim spojrzeniem makroekonomicznym, dzięki któremu poniekąd zyskiwał, niż tracił. Tymże razem jego fundusz postawił 877 mln dol. na spadki na amerykańskiej giełdzie. Soros przewiduje krach zbytnio Oceanem? Na tek krok wygląda.

Strategia biznesowa Amerykanina wydaje się prosta. Soros Fund Management, którym zarządza, postanowił po drugim kwartale kupić 1, 9 mln opcji w fundusz ETF, który naśladuje (czyli zachowuje się naprawdę samo jak dany wykres) główny amerykański indeks największych spółek S&P 500. Jak to dokładnie oznacza?

Słynny spekulant zakupił do tego momentu warte już ponad 877 mln dol. tzw. opcje put, czyli opcje sprzedaży. W największym skrócie polegają one na tym, hdy Soros zarobi wtedy, gdy indeks zanotuje spadki.

Co ciekawe, 86-letni miliarder wykonuje taki ruch po momencie, kiedy amerykańska giełda notuje szczyt za szczytem. W ciągu ostatnich 3 miesięcy S&P 500 urosło o 6, 3 proc.

Foto: Biznes Onet Kurs S&P 500 z ostatnich 3 miesięcy

Soros ma rację?

Czy miliarder wie coś, czego nasza firma nie wiemy? Bolesław Michalski, dyrektor zarządzający Patron FX tłumaczy, że do strategii Sorosa trzeba podchodzić z rezerwą:

Na przestrzeni ostatnich kilku lat stało głośno o jego rynkowych spekulacjach w zakresie zwiększenia pozycji sprzedaży na wskazanym indeksie.

Soros słynie z niekonwencjonalnych ruchów inwestycyjnych, ale nie ma monopolu na nieomylność. Równie często gra z trendem, an ostatnia deprecjacja dolara jedynie potwierdza, że może osiągać strategię hedgingową.

Co więcej, zmiana strategii może wiązać się z coraz to większym niepokojem analityków, co do przyczyny wzrostów za Oceanem. Akcje pompują przede wszystkim banki główne, które skupują aktywa w celu rozruszania gospodarki, jak na razie daje małe rezultaty.

Pisaliśmy również o kilku wskaźnikach, które mogą pokazywać, że hossa na Wall Street się kończy.

George Soros sprzedaje udziały w złocie

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się również, że George Soros zrealizował zyski z największej kopalni złota na globie - Barrick Gold. Przez pierwsze miesiące 2016 r. była to prawdziwa żyła złota. Akcje spółki podrożały blisko trzykrotnie.

Przypomnijmy, że Soros Fund Management zainwestował w udziały kopalni w I kwartale 263, szóstej mln dol. Obecnie kasa zapomogowa zredukował swoje pozycje na temat 94 proc.

Michalskiego takie posunięcie dziwi. a mianowicie Jego instytucja zmniejszyła skalę pozycji w funduszu ETF, mimo że surowiec zanotował najlepsze półrocze od trzydzieści lat - mówi naszej firmie ekspert Patron FX jak i również spekuluje:

Możliwe, że inwestor zakłada radykalny zwrot przy amerykańskiej polityce? Można wyłącznie spekulować, że Donald Trump w roli prezydenta mógłby wywrócić rynki za oceanem do góry nogami. Na chwilę obecną, taki scenariusz wydaje się jednak mało realny.

W kilku punktach:

 • George Soros stawia dzięki krach na amerykańskiej giełdzie.
 • Znany spekulant zbył także 94 proc. udziałów w kopalni złota, jaka od początku roku urosła prawie trzykrotnie.
 • Według eksperta miliarder może spodziewać się zmiany w polityce AMERYCE.
Tagi: inwestycje giełda Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

gazprom mniej zarabia. W rok kalendarzowy zysk spadł o dziesięć proc. Informacje

Gazprom mniej zarabia. W rok kalendarzowy zysk spadł o dziesięć proc. Informacje

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur w rosyjskich wodach Spór dookoła Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Rfn zyskują nowe narzędzie naporu na Gazprom "Sueddeutsche Zeitung"…...

Czytać
gdzie jest Marek F.? Wydaje się być wniosek o wydanie listu gończego

Gdzie jest Marek F.? Wydaje się być wniosek o wydanie listu gończego

Policja poinformowała, że do sądu znalazł wniosek o wydanie listu gończego za Markiem F., skazanym w tzw. aferze podsłuchowej. "Mamy do czynienia z osobą ukrywającą się" – przyznał Sylwester Marczak, rzecznik komendanta…...

Czytać