blisko

Jak nad Wisłą powstało piwne eldorado

  • Dom
  • Finanse
  • Jak nad Wisłą powstało piwne eldorado
Jak nad Wisłą powstało piwne eldorado

Dziś obecnie około 60 proc. wypijanych przez Polaków alkoholi to piwo. Złocisty trunek uciskamy coraz chętniej, rośnie również piwna oferta. Niewiele jednostek wie, że jednym z inicjatorów browarniczej rewolucji po Polsce jest Browamator. Wówczas właśnie dzięki firmie Przemysława Czarnika i Ziemowita Fałata niemal każdy może warzyć swoje piwo. Bez tegoż nie byłoby setki miejscowych browarów, za pomocą których picie złocistego napoju może okazać się prawdziwą celebracją.

Browamator został założony w 2001 roku. Wówczas czas, gdy polski rynek piwowarski został definitywnie podzielony między największe, międzynarodowe korporacje. Kolorowe etykiety i marketing w TV nie rekompensowała miłośnikom piwa prawdziwej niezmienności na sklepowych półkach, gdzie królował jeden rodzaj piwa - jasny, słabiutko nachmielony eurolager.

Założyłem firmę po to, by umożliwić Polakom uniezależnienie się od oferty koncernów i warzenie piwa we osobistym domu, według własnych receptur i pomysłów – opowiada Ziemowit Fałat, który miał wówczas wieloletnie doświadczenie przy branży piwnej, głównie jako wydawca magazynu "Piwosz".

Piwna rewolucja śniła się Fałatowi dużo wcześniej. Samo pismo „Piwosz” było pomysłem jeszcze z czasów studenckich. Autorzy magazynu o złocistym trunku 'odwiedzili wszystkie browary w Polsce – od koncernowych molochów po regionalne zakłady. Wniosek był niepodważalny, aczkolwiek smutny: nie dzierży o czym pisać, nie ma czego pić. – Pomyślałem, że trzeba warzyć piwo na strychu – mówi Fałat.

Efekt kuli śnieżnej

Pierwsze własne piwo Ziemowita Fałata był było oparte na recepturze… z dwudziestolecia międzywojennego. Chodzi o browar Grodziskie, które było naszym hitem eksportowym do USA w 1933 roku. Fałat znalazł recepturę, dogadał się z małym browarem przy Lublinie i stworzył 1666 butelek swojego piwa. Chociaż butelka kosztowała pięć złotych, to cały zapas wyprzedał się w tydzień. Wielkiego zysku nie stało się – jakieś 30 groszy na każdej butelce – ale przygoda z własnym trunkiem uświadomiła piwnemu entuzjaście, że rynek jest wchłaniający i tylko czeka w nowe smaki.

Nie trzeba było czekać, aż te naturalne potrzeby odkryje jeden z gigantów - wystarczyło wziąć sprawę we własne ręce. I faktycznie powstał Browamator, gdzie możemy było kupić rzeczy konieczne do samodzielnej produkcji piwa. Z potrzeby dobrego złocistego napoju z pianką.

Pomysł na Browamatora wyraził się prawdziwym strzałem przy dziesiątkę, a wydarzenia potoczyły się niczym kula śnieżna: dziś w Polsce piwo na strychu warzy kilkadziesiąt tysięcy osób, an od paru lat setki piwowarów urzeczywistniają swoje pasje w handlowych browarach rzemieślniczych. Wszystkich zaopatruje Browamator.

Ziemowit Fałat mocno wierzył, że Ludzie z polski zasługują na szeroką paletę piw, a browarnicza pustynia musi się skończyć. To on wymyślił Atak Chmielu – pierwszy rzemieślniczy hit handlowy piwnych knajp i sklepów. Produkował na niego według własnych receptur przy ramach marki Pinta. Jeszcze kilka lat temu tenże browar był synonimem dobrego wyboru piwa. Tak rozpoczęła się mozolna droga do odwiedzenia budowania piwnego eldorado ponad Wisłą, którym możemy się dziś cieszyć.

Browamator stworzył rynek surowców piwowarskich dla piwowarów domowych oraz komercyjnych warzących tzw. piwa specjalne, czyli produkowane od czasu zera. Jako pierwszy przy Polsce (2004) zaoferował metrów. in. słody pszeniczne, wędzone, żytnie, potem specjalne szczepy drożdży (2005) aż wreszcie chmiele z USA, Oryginalnej Zelandii, Australii, Wielkej Brytanii (2008). Bez dostępności tych surowców najpierw nie rozwinąłby się ruch piwowarstwa domowego, a potem piwowarstwa rzemieślniczego.

Foto: materiały prasowe Browamator stworzył rynek surowców piwowarskich dla piwowarów domowych

Międzynarodowy wkład w polskie browarnictwo

Kluczowe było nawiązanie kooperacyj z zagranicznymi dostawcami. Dochodziła więc kwestia atrakcyjnego przewalutowania. – Kupujemy głównie przy EUR i USD, więc w tych walutach polecamy też część faktur, m. in. dlan odbiorców wraz z zagranicy. Jeśli na koncie brak waluty na opłacenie należności, wówczas trzeba poszukać najbardziej opłacalnego sposobu dzięki wymianę. Czasem tak samo jak kurs ważna wydaje się szybkość wymiany i zaksięgowania środków na koncie. Kantory online takie jak np. Rkantor. com – oferują atrakcyjne kursy jak i również wygodny, szybki serwis transakcyjny. Az dziw, że bazy tradycyjne mają kłopot spośród zaoferowaniem równie atrakcyjnej propozycje – tłumaczy finansowe zawiłości Fałat.

budżet na 2019 r. Brak, PKB, i wydatki

Budżet na 2019 r. Brak, PKB, i wydatki

Sejm po kilku godzinach głosowań uchwalił w finanse na 2019 r. spośród maksymalnym deficytem w wysokości 28, 5 mld złotych. Za uchwaleniem ustawy głosowało 241 posłów, przeciw stało 192 posłów…...

Czytać
bundestag zabronił urzędniczkom noszenia w ciągu życia nikabu i burki

Bundestag zabronił urzędniczkom noszenia w ciągu życia nikabu i burki

Niemiecki Bundestag zabronił kobietom pracującym w administracji, wojsku jak i również sądach całkowitego zakrywania twarzy. Zakaz noszenia burki i nikabu uchwalono głosami koalicji rządowej CDU/CSU i SPD. Posłowie uznali, że kompletne zasłanianie…...

Czytać