blisko

Zabójczy wzrost cen. Polacy mogą stracić chociażby 6, 6 mld zł oszczędności

  • Dom
  • Finanse
  • Zabójczy wzrost cen. Polacy mogą stracić chociażby 6, 6 mld zł oszczędności
Inflacja. Polacy mogą stracić 6, 6 mld zł oszczędności

Ceny w Polsce w styczniu wzrosły o 1, 8 proc. Żadna osoba nie spodziewał się aż tak drastycznego skoku inflacji. Jeszcze w listopadzie ten wynik był ujemny. Takowa podwyżka zjada nasze gospodarności. - Polacy mogą zaprzepaścić nawet 6, 6 mld zł - ostrzegają Pracodawcy RP.

Skąd tego typu wynik? Prześledźmy kilka liczb. Jak pokazują dane NBP, wartość złotowych depozytów i innych zobowiązań banków jak i również SKOK-ów wobec gospodarstw pokojowych wyniosła pod koniec 2016 r. 664, 9 mld zł.

Aż 54 proc. tej sumy stanowią depozyty bieżące (czyli nasze konta oszczędnościowe), zaś pozostałe 46 proc. – depozyty szybkie (lokaty). Depozyty obecne polskich gospodarstw domowych są skromnie oprocentowane – średnio w poziomie zaledwie 0, 5 proc. rocznie. Znacznie lepiej prezentuje się przeciętne oprocentowanie lokat terminowych, które wynosi 1, 6 proc.

Pracodawcy RP: Oszczędzający mogą stracić 6, 6 mld zł

Dopóki panowała po naszym kraju deflacja, faktyczna wartość tych środków rosła nawet pomimo tego, że stopy procentowe utrzymywały się przez cały czas na małym poziomie (im wyższe mieszaniny procentowe, tym wyższe oprocentowanie lokat i droższe kredyty).

Ta sytuacja rozpoczyna jednak się zmieniać z uwagi na gwałtowny powrót inflacji, która zgodnie z szacunkami GUS (nieuwzględniającymi wciąż jednak nowego koszyka inflacyjnego) wyniosła w styczniu 1, 8 proc. w ujęciu rok do roku.

I tutaj dochodzimy do sedna. Bo jeśli inflacja będzie się utrzymywać za zakupach grupowych poziomie co w tym momencie, an oprocentowanie lokat się nie zmieni, nasze gospodarności zaczną się kurczyć:

Zakładając, że średnioroczny wskaźnik inflacji CPI (wzrost cen) w 2017 r. wyniesie 2, 0 proc., zaś średnie oprocentowanie depozytów gospodarstw domowych utrzymywać się będzie dzięki dotychczasowym poziomie, wartość pierwotnego obecnych oszczędności denominowanych po złotych (nie uwzględniając wpłat dodatkowo zasilających rachunki oraz nowo utworzonych lokat po ciągu 2017 r. ) wyrażona w cenach spośród 2016 r. wyniesie 658, 3 mld zł, zaś więc będzie realnie na temat 6, 6 mld złotych niższa niż pod skraj ubiegłego roku.

Tempo spadku wartości nabywczej pieniądza będzie bowiem przewyższać pęd wzrostu nominalnej wartości zdeponowanych środków z tytułu należnych odsetek.

Zabójcza inflacja zjadłaby więc nasze profity. Wśród nielicznych, jacy mogliby się przed nią uratować, są posiadacze lokat długoterminowych o ponad 2-letnim terminie zapadalności. Ich średnie oprocentowanie wynosi bowiem aktualnie 2, 2 proc. przy skali roku, a więc wciąż jest wyższe niż wskaźnik inflacji rok do roku.

RPP: Na razie podniesienia stóp procentowych nie będzie

Jak piszą Szefowie RP, Rada Polityki Pieniężnej na razie nie skłania się ku temu, aby podnosić stopy procentowe:

Wynika to z faktu, iż wzrost inflacji wydaje się być napędzany przez zewnętrzne czynniki, takie jak zmiana cen surowców energetycznych oraz pokarmu na światowych rynkach. Prócz tym RPP wolałaby odrzucić tłumić wzrostu gospodarczego, który wciąż nie jest zadowalająco szybki.

Według ekspertów stowarzyszenia, nie oznacza wówczas jednak, że klienci instytucji bankowych muszą biernie obserwować, jakim sposobem wartość ich oszczędności topnieje. Można niezwykle dużo zdziałać, ograniczając swoje osady na nieoprocentowanych lub niskooprocentowanych rachunkach obecnych, przenosząc je na inwestycji terminowe lub rachunki oszczędnościowe.

Gdyby aż 54 proc. oszczędności gospodarstw pokojowych nie było trzymanych w formie depozytów bieżących, pierwotnego straty spowodowane wzrostem inflacji byłby znacznie mniejsze.

Tagi: inflacja Polska oszczędności Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

drony i samoloty dostarczające internet - plany Google jak i również Facebook

Drony i samoloty dostarczające internet - plany Google jak i również Facebook

Zasilany energią słoneczną, autonomiczny dron, który może latać za pośrednictwem tygodnie albo nawet za pośrednictwem miesiąc, dostarczając szybki internet do miejsc, gdzie wcześniej go nie było. Brzmiało to jak science-fiction, jednak…...

Czytać
duży gracz na rynku to nie problem, lecz okazja

Duży gracz na rynku to nie problem, lecz okazja

Dobry pomysł na wejście na zbyt? Przeanalizuj, co robią duzi gracze i pomyśl, w którym miejscu na obrzeżach ich usług pojawiają się luki. Których potrzeb nie zaspokajają, które zaspokoić mógłbyś…...

Czytać