blisko

Obligacje sfinansują inwestycje w rzekach. Powstanie fundusz

  • Dom
  • Finanse
  • Obligacje sfinansują inwestycje w rzekach. Powstanie fundusz
Fundusz rozwoju śródlądowych dróg hydrologicznych - obligacje

- Mający powstać specjalny kasa rozwoju śródlądowych dróg wodnych będzie mógł pozyskiwać środki na inwestycje poprzez emisje obligacji zabezpieczonych przez państwo - zapowiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej jak i również żeglugi śródlądowej.

Fundusz rozwoju śródlądowych dróg wodnych będzie finansował inwestycje powiązane z przywracaniem żeglowności rzekom. Minister wyjaśnił, że na razie nie przesądzono, do kogo obligacje byłyby kierowane. "Ten temat jest obecnie opisywany i z Komisją Dozoru Finansowego, z Narodowym Bankiem Polskim, z Ministerstwem Lokaty i Rozwoju oraz wraz z Giełdą Papierów Wartościowych" a mianowicie dodał.

Żeglowna Odra i Wisła wymagają inwestycji

Minister wyjaśnił, że przywrócenie żeglowności na Odrze i Wiśle będzie wymagało ogromnych inwestycji; zanim zostaną one rozpoczęte, trzeba będzie przygotować studium wykonalności projektów dla pojedynczych rzek.

Gróbarczyk mówił, że inwestorami dla atelier wykonalności będą porty. "Dla Odry studium wykonalności opracowuje port Szczecin-Świnoujście. Dla Wisły port w Gdańsku ogłosił już przetarg, w jakim wybierze wykonawcę takiego studium" - dodał.

Minister wyjaśnił, że porty sfinansują wykonanie tych studiów wykonalności, gdyż są najbardziej zainteresowane przywróceniem żeglugi na rzekach, bowiem w miarę rozrostu portów sama infrastruktura drogowa i kolejowa nie podoła z ich obsługą. "Droga wodna musi być rozwijana zwłaszcza do obsługi pojemników, bo to warunkuje sposobność zwiększenia przepustowości" - stwierdził minister.

"Na wiosnę tego roku zostanie pokazany cały model Odry. W dzień dzisiejszy mamy ów model zrobiony od wzniosłej Odry do ujścia Nysy Łużyckiej. Drugi element wydaje się teraz w fazie opracowania" - powiedział Gróbarczyk.

"Następnym etapem będzie obecnie realizacja inwestycji. Nie będziemy jednak tworzyć rozwiązania takowego, że najpierw powstanie projekt i w kolejnym kroku wykonawstwo. Teraz będziemy oznajmiać przetargi w formule naszkicuj i zbuduj. Najistotniejsze istnieją miejsca, gdzie mają się znaleźć poszczególne stopnie wodne" - dodał minister.

Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej rzekł, że realizatorem inwestycji na rzekach byłyby Wody Polskie. Z kolei środki na ich sfinansowanie mogłyby poszlajać się od firm energetycznych, bowiem na każdym ze rzędów wodnych będzie mogła wykształcić się elektrownia. "W sfinansowaniu stopni wodnych chcą też partycypować instytucje finansowe" - powiedział Gróbarczyk.

Minister mówił, że współpraca ze stronicą niemiecką przy inwestycjach prowadzonych na Odrze granicznej poprawia się. "Niemcy zaproponowali mnie wpisanie dolnej Odry do odwiedzenia wodnego korytarza transportowego, który łączy się z programem wodnym w Niemczech. Nasza firma chcielibyśmy też wejść górną Odrą w system kanałów niemieckich i w tenże sposób zamknąć pętlę dookoła Berlina" - wyjaśnił.

Dodał jednocześnie, że gdyby takich rozwiązań nie udało się przeprowadzić, to resort ma już przygotowane zastępcze możliwości.

chińczycy kupili hiszpańskie lotnisko przy Ciudad Real. Za dziesięciu tys. euro  Wraz z świata

Chińczycy kupili hiszpańskie lotnisko przy Ciudad Real. Za dziesięciu tys. euro Wraz z świata

Słony rachunek za napój alkoholowy. Nowe przepisy na popularnej wyspie Słynna piosenkarka w celowniku fiskusa. Gwiazda znaleźć duże problemy Strajk taksówkarzy przybiera na sile. Protesty w kilkudziesięciu miastach Hiszpanii Transseksualistka…...

Czytać
chrysler Building zostanie sprzedany za 150 milionów dolarów  Nieruchomości

Chrysler Building zostanie sprzedany za 150 milionów dolarów Nieruchomości

Chrysler Building, słynny nowojorski wieżowiec w stylu art deco, zostanie sprzedany za 150 milionów dolarów - informuje CNN. To kilka razy mniej niż wynosiła poprzednia cena sprzedaży. O transakcji jako pierwszy…...

Czytać